Benefity cvičenia tai chi (tai ji, tchaj ti)

Túžba cítiť sa jednoducho lepšie

A zrazu nás to prekvapí… Možno nejaké zranenie, ktoré sme liečili za mlada len pár dní, no teraz sa to vlečie niekoľko týždňov, obyčajná chrípka, ktorá sa opakuje častejšie, alebo v noci nemôžeme zaspať a necítime sa vo svojej koži niekoľko dní za sebou, možno ubúda libido… To všetko sú znaky chatrného zdravia, ktoré nás vekom doháňajú.

Zvyčajne takéto prebudenie nastáva vo veku 40 – 50 rokov života. Nanešťastie do stavu vyhorenia prichádza v dnešnej dobe čoraz viac aj mladších ľudí. Ignorovaním a odmietaním týchto varovných signálov veľmi svojmu zdraviu nepomôžeme. Môžeme ale urobiť niečo pre ich zvrátenie, začať s regeneráciou svojho tela, mysle aj duše bez ohľadu na fyziologický vek.

Tai chi – zázračné zdravotné cvičenie

Ako to riešiť? Tai chi je odpoveďou, ktorú hľadáte – jeho cieľom je urobiť vás funkčne mladším. Môžete mať len 50 rokov a pritom sa cítiť horšie, alebo môžete byť plní elánu a robiť pozitívne veci pre rodinu a spoločnosť, a to vďaka tomu, že ste zdraví a v pohode.
V Číne napríklad začína Tai chi praktikovať polovica ľudí po 50-tke. Je zaujímavé sledovať ako títo ľudia znovu nadobudnú životnú energiu akú majú vo väčšine prípadov 20 – 30 roční ľudia.

Tai chi môže slúžiť aj ako forma meditácie v pohybe. Čím skôr začnete cvičiť, tým väčšia bude duševná a fyzická kapacita v seniorskom veku. Žiaľ dnes ľudia ignorujú svoje zdravie až kým sa prirodzená sila a zdravie mladosti začne vytrácať.

Jemné pohyby Tai chi podporujú telesné funkcie niekoľkými spôsobmi

Precvičujú pružnosť väzív a šliach, ktoré fungujú ako pružiny v tele, vďaka ktorým drží telo automaticky vzpriamene. Svaly zostávajú v relaxovanom stave, postupne pridávame pomalý pohyb, iba jemné napätie a nie tlačenie či vynútené naťahovanie. Unikátne na tom je to, že nenaťahujeme len veľké svalové skupiny ale aj stovky malých svalov.

Tai chi masíruje vnútorné orgány

Pohyby v Tai chi stále masírujú vnútorne orgány, vrátane pľúc, srdca, pečene, obličiek a sleziny. Neustále otáčanie pásu a končatín vytvára mierny tlak, ktorý priaznivo vplýva na orgány. Starať sa o naše vnútorné orgány je dôležité, pretože na nich závisí náš život.

Tai chi zmenšuje bolesť chrbta, krku a ramien

Cvičenie priamo zázračne pôsobí na upokojenie bolestí chrbta, krku a ramien predovšetkým uvoľnením svalov hornej polovice tela. Dôraz je zameraný na uvoľnenie tých svalových skupín, ktoré sú namáhané a stuhnuté po celodennej činnosti.

Rekonvalescencia po zranení

Tai chi zlepšuje svalové funkcie a kardiovaskulárny systém bez poškodzovania kĺbov a orgánov. Udržuje zdravé a výkonné aj tie najmenšie svaly, väzy a šľachy, chrbticu aj vnútorné orgány, udržiava v pohybe telesné tekutiny. Mimo toho, že precvičujeme celé telo, Tai chi pomáha tlmiť bolesť a zrýchľuje rekonvalescenciu po úrazoch.

Tai chi pohyby regulujú tok telesných tekutín v tele

Jedným z hlavných efektov cvičenia je zlepšenie a regulácia pohybov telesných tekutín: krvi, lymfy, synoviálnej tekutiny (tekutina v kĺboch), vnútromiešnej tekutiny a tkanivového moku.

Tai chi zvyšuje kapacitu dýchania

Veľa ľudí ignoruje svoj dych. Myšlienka na ovládanie vlastného dychu, jeho dĺžky a hĺbky je niekomu úplne cudzia. Cvičenie pomôže dychu stať sa prirodzene dlhším a hlbším, čím získame omnoho viac kyslíka pre náš organizmus.

Tai chi zvyšuje tok Qi

Zvýšenie toku Qi v meridiánoch ľudského tela má za následok uvoľnenie blokácií a vytváranie energetickej rovnováhy. Keď Qi prúdi ako má, pomáha telu pri regenerácii. Plynulý tok Qi robí telo silnejším a zdravším. To je jedna z vecí prečo môže byť človek silný ale zároveň uvoľnený.

Tai chi redukuje stres

Tým, že sa učíte hlbšie vnímať svoje telo, dokážete rozlíšiť pocit napätia a uvoľnenia. Techniky používané pri cvičení sú z hľadiska stresu viac o práci s centrálnou nervovou sústavou, než so svalmi. Preťažený mozog priamo ovplyvňuje nervovú sústavu, to má za následok svalové napätie čo spôsobuje nervové preťaženie. Pravidelnou praxou sa vedomie uvoľnenia tela postupne prepojí do každodenného života.

Tai chi podporuje emočné uvoľnenie

Negatívne emócie ako hnev, nenávisť, sebaľútosť, žiarlivosť a i. vyžaduje tenziu, ktorá ničí radosť zo života. Základom pre pozitívne emócie je uvoľnený svalový a nervový systém, čo prispieva k udržaniu pocitu hlbokej pohody.

Tai chi podporuje duševné uvoľnenie

Stres zvyčajne spôsobuje nesústredná myseľ, ktorá je nestála a vytvára veľa rôznorodých myšlienok. V Číne sa tento stav nazýva „opičia myseľ“. Zrelaxujete sa tým viac, čím viac rozporuplných myšlienok sa spomalí a vytratí z vašej mysle. Môžete potom vnímať jasnejšie a nepodliehať frustrácii.

Mentálne uvoľnenie pomôže zamerať sa na úlohu, na ktorej pracujete bez duševného napätia a rozptýlenia. Schopnosť jasne myslieť, nemať zmätok v myšlienkach poskytuje dôležitý bod pre zdravie.

Tai chi podporuje duchovné uvoľnenie

Praktikovanie Tai chi vás môže priviesť k meditácii a spiritualite. Môžete tak získať vnútornú silu a sebadôveru, rozvinúť vlastnosti ako úprimnosť, poctivosť, vernosť, láskavosť. Odstránite prekážky, ktoré vedú k plnohodnotnému rozkvetu osobnosti ľudskej bytosti.
Tai chi pomáha v boji s vnútornými démonmi – negatívnymi myšlienkovými pochodmi, ich prijatím a vyriešením. Pomáha oslobodiť sa od túžob a závislosti na nich, ukazuje zmysel pre identitu a vlastnú cestu.

„Liečiť chorobu, až keď sa objaví je ako kopať studňu až keď dostaneme smäd.“
Vnútorná kniha Žltého cisára