feldenkreis

Metóda Feldenkrais

Vznik metódy

Moshe Feldenkrais, D.Sc. (1904-1984) sa narodil vo východnej Európe a emigroval do Palestíny ako mladý muž. Neskôr študoval v Sorbonne a pracoval v laboratóriu Joliot Curie v Paríži. Bol inžinierom, fyzikom a vynálezcom, venoval sa bojovým umeniam. Dr. Feldenkrais bol zakladateľom klubu Ju Jitsu v Paríži a bol jedným z prvých Európanov, ktorí získali čierny pás v Jude. V Británii pracoval na protiponorkovom výskume admirality.

V 40. rokoch 20. storočia začal rozvíjať svoju metódu a napísal svoju prvú knihu o tejto téme. Pri rozvíjaní svojej práce Moshe Feldenkrais študoval okrem iného anatómiu, fyziológiu, vývoj detí, vedu o pohybe, vývoj, psychológiu, množstvo východných osvety a iné somatické prístupy. V 50. rokoch sa Dr. Feldenkrais vrátil do Izraela, kde žil a pracoval až do smrti v roku 1984 v Tel Avive.

Jeho metóda vznikla na základe potreby vyriešiť vlastný telesný problém, keď si Moshe Feldenkrais chronicky zranil koleno pri futbale. Poznatky získané zo štúdia vied a bojových umení aplikoval pri štúdiu vlastných pohybových návykov a zistil, že mu prinášajú úľavu, dokonca sa vyhol operácii kolena.

Základné princípy metódy

Pohybová metóda funguje na princípe reorganizácie spojenia medzi mozgom a telom, čím zlepšuje pohyby tela a psychický stav. Cvičiaci zameriava svoju pozornosť na nesprávne vykonávané alebo neefektívne pohyby a pokúša sa učiť nové vytváraním nových pohybových vzorcov.

Učenie prebieha pomocou jemných, pomalých a opakovaných pohybov. Pomalé a opakované pohyby sú nevyhnutné na vytvorenie nového návyku. Pohyby môžu byť pasívne (vykonávané na tele príjemcu) alebo aktívne (vykonáva ich príjemca sám).

„Sebapoznanie prostredníctvom uvedomenia je cieľom reedukácie. 
Keď si uvedomíme, čo robíme v skutočnosti, a nie to, čo hovoríme alebo si myslíme, že robíme,
cesta k zlepšeniu je pre nás úplne otvorená.“
Moshe Feldenkrais

Prínos cvičenia

Metóda nie je lekárska, masážna alebo terapeutická technika. Je to proces učenia. Predpokladá, že ľudské bytosti majú transformačný potenciál a že všetci ľudia, bez ohľadu na vek alebo stav, majú schopnosť učiť sa. Je založená na princípoch fyziky, biomechaniky a empirickom chápaní učenia a ľudského rozvoja.

  • je to proces učenia, primárnym prostriedkom učenia je vlastné telo a myseľ v harmónii s okolitým svetom
  • zlepšenie fyzického fungovania je vstupnou bránou k všeobecnému zlepšeniu fungovania človeka v bežnom živote (funkčnosť a integrácia)
  • rozvíja funkčné povedomie o sebe
  • zlepšuje repertoár a funkčnosť pohybov
  • vytvára nové a efektívnejšie pohybové vzorce s nízkou spotrebou energie
  • umožní človeku spoznať ako pri každom pohybe spolupracuje celé telo
  • lekcie pozostávajú z pohodlných, jednoduchých pohybov, ktoré sa postupne vyvíjajú do pohybov s väčším rozsahom a zložitosťou

Prepojenie metódy s našim pohybom

S týmito stratégiami sa môžete stretnúť aj na našich tréningoch. Preferujeme predovšetkým bezpečný pohyb, bez zbytočnej bolesti alebo námahy. Začíname jednoduchými pohybmi a postupne sa ich náročnosť zvyšuje, ale vždy v rámci možností a schopností konkrétneho cvičenca. Pre úplnosť zhrnieme stratégie nasledovne:

  • zameranie sa na proces učenia a nie na dosiahnutie cieľa, pričom umožňuje študentovi hľadať a nachádzať vlastnú cestu
  • používanie pomalého, jemného pohybu;
  • usmerňovanie povedomia k zmyslovým rozdielom a vnímaniu celých vzájomne prepojených vzorov v pohybe;
  • usmerňovanie študentov, aby sa pohybovali v rámci hraníc bezpečnosti tým, že sa vyhýbajú bolesti a namáhaniu

„Všetky tieto cvičenia sa zameriavajú na dosiahnutie duševnej a fyzickej koordinácie
a najmä na dobrú vztýčenú pozíciu a správnu činnosť.“
Moshe Feldenkrais

Zdroj:

  1. JOHNSON, Don Hanlon (1995). Bone, Breath, and Gesture: Practices of Embodiment. Berkeley, California: North Atlantic Books. p. 11. ISBN1556432011.
  2. LEVINE, Andrew (1998). The Bodywork and Massage Sourcebook. Lowell House. p. 249-260. ISBN9780737300987.
  3. REESE, Mark (2015). Moshe Feldenkrais: A Life in Movement. San Rafael, California: ReeseKress Somatics Press. p. 82. ISBN978-0-9855612-0-8.
  4. „Standards of Practice“. International Feldenkrais Federation. Retrieved 2016-11-20. https://feldenkrais-method.org.