zdravé srdce, pohyb

Zdravie a tréning

Pohybový aparát

Svaly ľudského tela sú zostavené zo zväzkov svalových vlákien, ktoré sú schopné kontrakcie (stiahnutia). Vo svaloch sa nachádza veľa nervov, ciev a žliaz. S rastúcim vekom sa sila svalov pomaly zmenšuje, človek často pociťuje vápenatenie kĺbov a ochabovanie svalstva a spojovacích tkanív.

Pravidelnými cvičeniami môže človek zvýšiť veľkosť, elasticitu a silu svalov, zlepšiť krvný obeh, stimulovať metabolizmus, zlepšiť rýchlostné schopnosti, vytrvalosť, ohybnosť a koordináciu. Zvyšuje sa súdržnosť a zhutňovanie kĺbov, tak sa podporuje ich elasticita a voľnosť pohybu, pričom sa predchádza artritíde a tuhnutiu kĺbov.

Srdce

Starí ľudia takisto často zažívajú stratu elasticity stien krvného riečišťa, čo niekedy znižuje výkonnosť srdca. Pravidelné cvičenie predchádza tomuto poklesu výkonu tým, že udržuje srdcový sval silný, zvyšuje množstvo kapilár a toleranciu srdcového infarktu. Tieto priaznivé účinky cvičenia ústia v silné srdce, ktoré je následne zodpovedné za efektívnu činnosť obehového systému v celom tele a nižšiu pokojovú pulzovú frekvenciu.

Srdce zvýši svoju hmotnosť a celkovú výdrž, čo má priaznivý efekt na zvládanie stresu a zodpovednosti. Všetky tieto zmienené pozitíva sa podieľajú na prevencii mnohých problémov stareckého veku, ako napríklad artérioskleróza, vysoký krvný tlak a veľa ďalších, ktoré znepríjemňujú život tým, čo zažili veľa zím.

Dýchanie

Čo sa týka dýchania, pravideľné cvičenie podporuje hlboký a plný dych. Čím pomalší a hlbší dych je, tým menej nádychov je potrebných za minútu. Takéto dýchanie umožňuje dýchaciemu systému odpočinok. Keď vieme kvalitne dýchať, sme plný vitality a starnutie sa spomaľuje.

Trávenie

Cvičenia takisto napomáhajú tráveniu, keďže stimulujú peristaltiku a vylučovanie tráviacich štiav. Jedlo sa rozkladá a asimiluje oveľa rýchlejšie. Navyše, cvičenie prehlbuje hĺbku respirácie, čo ide ruka v ruke s mohutnejším pohybom bránice. Pohyb bránice masíruje vnútorne orgány, vrátane žalúdka a čriev, čo samozrejme napomáha tráveniu. Vďaka týmto efektom môže cvičenie vyliečiť žalúdočné a črevné problémy, prolapsiu a zápchu.

Nervový systém

Počas cvičenia je zvýšený objem cirkulovanej krvi, čo stimuluje metabolizmus, posilňuje pečeň a slezinu. Počas cvičenia sa svaly a kĺby sťahujú a uvoľňujú v rytme. Tento rytmus má veľmi priaznivý účinok na mozog. Následne sa tak zlepšuje stav celého nervového systému, jeho reakčný čas, rýchlosť reflexov, jeho odolnosť, tiež sa predchádza únave.

Obličky, koža

Cvičenia sú rovnako schopné podporovať funkciu obličiek, zvyšujúc ich schopnosť eliminácie odpadu a absorpcie vody a potrebných látok. Koža podobne profituje z cvičení; dôsledkom zvýšeného krvného obehu, metabolických procesov, sa zvyšuje senzitivita kože a jej odolnosť na vplyvy z okolia. Nakoniec, cvičenia takisto podporujú činnosť žliaz a tvorbu krvi v kostnej dreni.

Preto, ak chcete dobre zdravie mať a dlho si užívať telom i duchom, musíte zaviesť do svojho života fyzický tréning. Hodnota tohto fenoménu bola dokázaná lekármi, fyziológmi, ľuďmi zaoberajúcimi sa kultiváciou tela, cvičencami bojových umení a históriou samotnou.

Istý známy francúzsky fyziológ 18. storočia raz povedal:

„Cvičenie môže nahradiť lieky, ale žiadne lieky na svete nemôžu nahradiť cvičenie.“

Wang Lian Yi, majster Xing Yi Quan

Zdroj:
MILLER, Dan – Cartmell, Tim. 1999. Xing Yi Nei Gong : Xing Yi Health Maintenance and Internal Strength Development. Unique Publications : 1999. 200 p. ISBN 0865681740.