Päť veselých zvierat, alebo keď sa zvieratá hrajú

Trochu histórie

Historické záznamy naznačujú, že ľudia v starovekej Číne používali množstvo cvičebných programov, masáži a techník posilňujúcich zdravie. Cvičenia pomáhali pri chorobách, zmierňovali bolesť, zvyšovali vitalitu a zdravie, produkovali radosť a viedli k dlhovekosti. Taoistická filozofia vždy nabádala k preskúmaniu praktík a cvičení, ktoré prispievajú k telesnému i duševnému zdraviu a dlhovekosti.

Feudálny pán, markíz Dai, žil okolo roku 160 pred Kristom v období dynastie Han. Práve v jeho v rodinnej hrobke na predmestí mesta Changsha v provincii Hunan našli archeológovia medicínske manuály a hodvábny zvitok na ktorom bolo štyridsať štyri postáv v rôznych pozíciách alebo polohách. Pod každou z nich bol nápis s menom zvieraťa alebo meno choroby, na ktorú pôsobila.

Tvorca cvičení Hry piatich zvierat

Počet pozícii zobrazených na tomto zvitku zodpovedá Ôsmim kusom brokátu a Hre piatich zvierat. Podobných záznamov je mnoho. Všetky sa zhodnú v tom, že nech ide o akúkoľvek verziu Hry piatich zvierat, všetky sú poskladané do efektívnej kombinácie a ich tvorcom bol slávny doktor Hua Tuo.

Hua To žil v rokoch 110-207 nášho letopočtu. Nazývali ho aj Yuan Hua a bol považovaný za prvého chirurga v Číne. Ako jeden z prvých použil a rozvinul anestéziu. Pri použití akupunktúry a bylín preferoval malú skupinu akupunktúrnych bodov a používal jednoduché metódy.

V minulosti to bolo tradícia, že keď sa pacient zotavil vďaka úsiliu príslušného lekára, rodina mu zaslala blahoželanie s nápisom: Druhý Hua Tuo.

Praktikoval Qi gong – prácu s vnútornou energiou a vytvoril jednoduchý súbor cvičení – Hru piatich zvierat, v ktorých napodobňuje pohyby tigra, jeleňa, medveďa, opice a vtáka. Tieto postupy sa neskôr začlenili do rôznych postupov bojových umení podporujúcich zdravie, ako napríklad taijiquan.

Jeden z jeho žiakov Wu Pu napísal knihu Päť klasických zvierat, z ktorej sa do dnes zachovalo niekoľko fragmentov. Okrem iného tam je napísané aj toto:

„Ľudské telo potrebuje pohyb, ale ten nesmie byť nikdy vykonávaný do únavy. Svižným pohybom zlepšíš trávenie, krvné riečisko sa otvorí a tak sa predíde chorobám. A preto som vytvoril systém cvičení nazvaný Hra piatich zvierat pozostávajúci z týchto zvierat: Tiger, jeleň, medveď, opica a žeriav. Eliminujú choroby, prinášajú benefity celému telu. Miernym spotením naša tvár zružovie, telo sa bude cítiť ľahké a vy dostanete chuť na jedlo.“

Princíp cvičenia

Každý pohyb je prepojený podľa Teórie piatich elementov na jednotlivé orgány v ľudskom tele a tie sú špecifickými pohybmi jemne masírované, stláčané a naťahované. Ľudské telo sa potí a zbavuje sa tak toxínov, ale vnútorné orgány túto schopnosť nemajú. Preto ich funkciu detoxikácie treba podporiť pohybom. Je to presne tak ako keď stlačíte špongiu, z ktorej vytlačíte starú špinavú vodu a nasajete novú a čistú. To isté spôsobíte orgánom. Žlčník sa napríklad nebude zanášať a tvoriť sa v ňom kamene.

Podľa klasickej čínske medicíny sa ku každému elementu pripája aj určité tkanivo a orgán. Napríklad pri precvičovaní elementu dreva, ku ktorému prislúcha zviera tiger, si precvičíte šľachy a väzivá, ktoré prislúchajú tomuto elementu. Cvičením opice si posilníte srdce, medveď vám pomôže nadobudnúť silu svalov, pri cvičení žeriava si zlepšíte fungovanie pľúc a jeleň vám pomôže s ohybnosťou tela.

 

Zdroje:

  1. Frolics of the Five Animals, Introduction and History
  2. Huan Tao

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *